مشاور بانک توسعه صادرات در گفتگو با "رویکرد" مطرح کرد:
رشد اقتصادی بدون خروج از رکود و رونق اقتصادی اهمیتی ندارد
رشد اقتصادی بدون خروج از رکود اهمیتی ندارد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷
 
بدیهی است که رشد اقتصادی باید حداقل در میان مدت با خروج از رکود و رونق در اقتصاد ، کاهش نرخ بیکاری ، رشد نرخ پس انداز و مصرف، رشد شاخص بورس و سایر مشخصه های توسعه اقتصادی سازگاری داشته باشد.
رشد اقتصادی بدون خروج از رکود و رونق اقتصادی اهمیتی ندارد
کاظم دوست حسینی، مشاور بانک توسعه صادرات در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد "رویکرد" درباره تاثیر شاخص رشد اقتصادی بر وضعیت معیشت مردم گفت: رشد اقتصادی به عنوان یک مولفه توسعه اقتصادی فارغ از نحوه محاسبه آن باید دارای آثار مطلوبی بر وضعیت معیشت و رفاه مردم از یک طرف و از سوی دیگر موثر بر اقتدار و قدرتمند شدن دولت در داخل و سطح بین المللی باشد.

وی افزود: بدیهی است که رشد اقتصادی باید حداقل در میان مدت با خروج از رکود و رونق در اقتصاد ، کاهش نرخ بیکاری ، رشد نرخ پس انداز و مصرف، رشد شاخص بورس و سایر مشخصه های توسعه اقتصادی سازگاری داشته باشد.

عضو سابق هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: با این دیدگاه باید بپذیریم که هنوز رشد اقتصادی ملموسی اتفاق نیفتاده است. همچنین محاسبه رشد اقتصادی از طریق ارزش افزوده بخصوص اگر بر مبنای ارزش جاری انجام شود آثار تورم را نیز به همراه خود دارد و حتی شامل فعالیت های غیر مولد ، تجارت و گردش چند باره کالاها می شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: البته باید پذیرفت که مخارج و مصارف درآمدی و نیز درآمدهای ریالی دولت از محل مالیات ها و عوارض افزایش یافته است که تاثیر مثبت بر نرخ رشد اقتصادی دارد اما این نرخ لزوما بیانگر افزایش در تمامی اجزای تولید ناخالص داخلی نیست بلکه یک تغییر متوسط در تولید ناخالص داخلی و ارزش کالاها و خدمات ارائه شده طی یک دوره زمانی مشخص است.

دوست حسینی عنوان داشت: در محاسبه نرخ رشد اقتصادی اگر دوره زمانی قبل یا سال پایه ای که شاخص با آن سنجیده می شود نیز بسیار پایین باشد ، نرخ رشد اقتصادی مثبت محاسبه شده گمراه کننده خواهد بود.

مشاور بانک توسعه صادرات در پایان خاطرنشان کرد: لذا به نظر می رسد تاکید صرف دولت بر محاسبه و اعلام رشد اقتصادی همراه با اهداف تبلیغاتی نیز باشد. دولت باید برای معرفی بهتر عملکرد خود در حوزه اقتصادی همراه با شاخص رشد اقتصادی شاخص های دیگری نظیر نرخ بیکاری، درآمد سرانه و ضریب جینی و خط فقر و ... را نیز اعلام و منتشر کند.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84668
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا