یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با "رویکرد" مطرح کرد:
حمایت از صادرات، راه حل مشکلات اقتصادی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
 
صافدل گفت: تقویت صادرات باعث ایجاد و افزایش فضا و فرصت های شغلی، تغییر و تحول در تولید و اقتصاد می شود. اما چنانچه دولت به بحث صادرات به صورت جدی تر نپردازد وضعیت نامناسب اقتصادی ادامه خواهد داشت.
حمایت از صادرات، راه حل مشکلات اقتصادی
حميد صافدل، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی "رویکرد" درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم در حل معضلات اقتصادی کشور گفت: دولت یازدهم در مهار تورم عملکرد خوبی داشته و از یک تورم لجام گسیخته توانست عبور کند اما به دلایلی در راه عبور از این راه پر فراز و نشیب در چاله رکود افتاد.

وی افزود: با توجه به عوامل خارجی مانند تحریم های مختلف و رکود اقتصادی جهانی این رکود تشدیدتر شد. در این شرایط قطعا بهترین راه حل تمرکز بر صادرات می باشد و تمرکز به بخش صادرات قطعا بیشتر از گذشته باید باشد. حمایت از صادرات می بایست در بخش های پولی، مالی و بانکی همچنین توجه به دیپلماسی صورت بگیرد که در نتیجه منجر به رونق اقتصاد می شود.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: تقویت صادرات باعث ایجاد و افزایش فضا و فرصت های شغلی، تغییر و تحول در تولید و اقتصاد می شود. اما چنانچه دولت به بحث صادرات به صورت جدی تر نپردازد وضعیت نامناسب اقتصادی ادامه خواهد داشت.

صافدل تصریح کرد: وجود رکود علاوه بر حوزه واحدهای صنعتی در مسکن نیز به صورت گسترده وجود دارد که با توجه به رونق صادرات در بخش های مختلف افزایش تقاضا و تولید کالاهای صنعتی موجب خروج واحدهای صنعتی و مسکن از رکود می شود.

وی درباره اینکه چه بخش هایی در صادرات باید فعال تر باشند، عنوان داشت: صادرات در حوزه معدن و صنایع معدنی و در بخش محصولات صنعتی خصوصا در ماه های اخیر رشد مناسبی داشته است و می بایست به همین منوال فعالیت ها ادامه داشته و افزایش یابد.

صافدل افزود: همچنین قابلیت صادرات در بخش های کشاورزی، صنایع کشاورزی و همچنین در حوزه پتروشیمی باید فعال تر باشند چراکه این حوزه ها در جهان شناخته شده تر هستند و قطعا استقبال خوبی خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برای خروج مسکن از رکود صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر می تواند راهکار مناسبی باشد. اجرای پروژه های فنی و مهندسی برای سایر کشورها اقدام حائز اهمیتی است به طوریکه در سال ۹۱، ۲/۴ میلیارد دلار از این طریق درآمدزایی شده است.

صافدل بیان داشت: حضور در مناقصه های بین المللی و فراهم آوردن شرایط همکاری با کشورهای همسایه، آمریکای لاتین و آفریقا باعث ایجاد فرصت های شغلی و خروج مسکن از رکود می شود.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر باتوجه به اینکه اخیرا گردشگران زیادی وارد کشور می شوند حمایت از زیرساخت های صنعت گردشگری و رونق سیستم هتلداری و گردشگری در درآمدزایی و رونق اقتصادی و آشنایی با فرهنگ ایران و ایرانی بسیار موثر خواهد بود.

این فعال اقتصادی گفت: چراکه طبیعت و نقاط گردشگری ایران برای اغلب گردشگران خارجی بسیار جذابیت دارد و اگر شرایط مناسب و رفاه کافی برای حضور در کشور فراهم باشد قطعا گردشگران زیادی وارد کشور می شوند.

وی عنوان داشت: همچنین می توانیم در حوزه سلامت نیز با توجه به قابلیت های پزشکی و درمانی کشور با برگزاری تورهای سلامت و با حمایت های وزارت بهداشت ترقی و پیشرفت هایی در این زمینه داشته باشیم.

صافدل در پایان درباره توجه به حل معضلات اقتصادی در برنامه ششم توسعه گفت: در احکام کلی سند برنامه ششم توسعه قطعا بهترین موقعیت برای اجرای راهکارهای صحیح برای حل مشکلات اقتصادی است و در این برنامه باید به صورت هوشمندانه و دقیق به عوامل ایجاد مشکلات اقتصادی توجه شود و راه حل مناسب اجرا شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84743
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا