درمان ام اس با سلول های بنیادی جنینی
تاریخ انتشار : جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹
 
محققان در یک مرکز تحقیقاتی با همکاری محققان سلامت، روش جدیدی را برای درمان ام اس ارائه داده اند.
درمان ام اس با سلول های بنیادی جنینی
به گزارش " رویکرد "  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، محققان توانسته اند با موفقیت مدل جانوری ام اس را با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از سلول های بنیادی جنینی انسان(hES-MSCs) درمان کنند.

آن ها دریافته اند که hES-MSCs در درمان مدل جانوری MS بسیار موثرتر از سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان انسانی(BM-MSCs) است.

مشخصه اصلی hES-MSCs اثر بخشی دائما بالای این سلول ها در مدل ام اس بوده و این در حالی است که اغلب رده های BM-MSC کارایی ضعیفی را نشان می دهند. علاوه براین BM-MSCها سطوح بالایی از اینترلوکین۶ را نشان می دهند که یک سیتوکین پیش التهابی است که خود منجر به بدتر شدن بیماری می شود و این در حالی است که hES-MSCs با توجه به جوان تر بودنشان چنین ریسک فاکتورهایی را بیان نمی کنند.

محققان در ImStem، کیفیت سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از سلول های بنیادی جنینی را برای کاربرد بالینی و درمان بیماری های اتوایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس(MS)، بیماری روده التهابی و آرتریت روماتوئید تایید می کنند.

در مطالعات صورت گرفته این محققین مشاهده کرده اند که این hES-MSCs به خوبی از سد خونی مغزی عبور می کنند و به طناب نخاعی ملتهب مهاجرت می کنند(ویژگی که در مورد BM-MSCها مشاهده نمی شود)، در نهایت در جایگاه آسیب، این سلول های بنیادی مزانشیمی می توانند اثرات خود را برجای بگذارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 83956
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا