امضای اولین قرارداد نفتی با انگلیسی‌ها
۳ محور مذاکرات ایران- شل
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۷
 
فروردین‌ماه امسال و همزمان با پرداخت بدهی حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری شرکت انگلیسی شل به ایران، فروش نفت‌خام به این شرکت اروپایی توسط شرکت ملی نفت ایران آزاد شد.
۳ محور مذاکرات ایران- شل
به گزارش گروه اقتصادبین الملل " رویکرد معاون وزیر نفت با تشریح سه محور مذاکرات نفتی ایران و شل انگلیس اعلام کرد: در صورت توافق به زودی اولین قرارداد توسعه یک میدان نفتی ایران با این شرکت انگلیسی امضا خواهد شد.

امیرحسین زمانی‌نیا درباره آخرین وضعیت بازگشت شرکت انگلیسی شل به صنعت نفت ایران گفت: اخیرا تفاهمنامه مشترکی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و شرکت شل انگلیس امضا شده است.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت با اعلام اینکه علاوه بر صنعت پتروشیمی تاکنون مذاکراتی هم با این شرکت انگلیسی- هلندی به منظور سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت انجام گرفته است، تصریح کرد: مهم‌ترین محور گفت‌وگوهای انجام شده بر سر توسعه یک میدان مشترک نفتی با شل است.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه به دلیل انجام مذاکرات با شرکت شل فعلا نمی‌توان نام این میدان را اعلام کرد، اظهار داشت: شرکت شل علاوه بر توسعه میدان نفتی، گفت‌وگوهایی را هم به منظور افزایش ظریب بازیافت از میادین نفتی انجام داده است.

زمانی‌نیا با یادآوری اینکه در مجموع سه محور همکاری آتی با شرکت شل شامل توسعه میادین نفت، فروش نفت‌خام و میعانات گازی و توسعه صنعت پتروشیمی است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود به زودی جزییات توافق نهایی با این شرکت انگلیسی برای توسعه بخش بالادستی صنعت نفت ایران را اعلام کنیم.

در همین حال سیدمحسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران نیز اخیرا با اشاره به آغاز فروش نفت ایران به شرکت‌های انگلیسی گفت: اولین محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت‌خام و میعانات گازی ایران تحویل شرکت‌های بریتیش‌پترولیوم و شل انگلیس شده است.

فروردین‌ماه امسال و همزمان با پرداخت بدهی حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری شرکت انگلیسی شل به ایران، فروش نفت‌خام به این شرکت اروپایی توسط شرکت ملی نفت ایران آزاد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 83999
مرجع : جهان صنعت
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا