رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها:
هواپیماهای باروری ابرها در حال تجهیز هستند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۸
 
رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: به رغم تامین نشدن حتی یک ریال ازاعتبار باروری ابرها، اما در حال تجهیز هواپیماهای این عملیات هستیم تا درصورت مساعد بودن سامانه جوی کار عملیاتی را آغاز کنیم.
هواپیماهای باروری ابرها در حال تجهیز هستند
به گزارش " رویکرد " چندی پیش محمد مهدی جوادیان زاده رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها به ایرنا گفته بود؛ در صورت تامین اعتبار، عملیات باروری ابرها در کشور از ۱۰ آبان ماه آغاز می شود.
جوادیان زاده،اظهار کرد:در قانون بودجه امسال مبلغ ۱۰میلیارد تومان برای عملیات باروری ابرها تصویب شده اما تاکنون ریالی اختصاص نیافته است اما با این وجود در حال تجهیز هواپیماها برای انجام عملیات هستیم.
وی با با تاکید بر اینکه هزینه بارور کردن ابرها بسیار زیاد است، افزود: هزینه ثابت یک هواپیمای مخصوص بارور کردن ابرها ماهانه نزدیک به یک میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان است که هزینه تامین مواد مورد نیاز باروری و بیمه هم به آن باید اضافه شود.
وی اظهار کرد: چون نیروهای مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در این زمینه زبده هستند بنابراین خودشان کار تجهیز را انجام می دهند و از سوی دیگر تجیهزات باروری را در اختیار داریم، از این رو تجهیز هزینه ای در بر نخواهد داشت اما هزینه بلند شدن و نشستن یک هواپیما بسیار زیاد است.
جوادیان زاده گفت: تلاش می کنیم عملیات باروری ابرها را انجام دهیم اما ممکن است در میان راه دیگر پولی برای ما باقی نماند و مجبور به توقف عملیات شویم.
وی با بیان اینکه در کشور دو هواپیما برای باروری ابرها وجود دارد، افزود: کل کشور برای اجرای عملیات باروری ابرها به دو منطقه فلات مرکزی شامل استان های فارس، کرمان و یزد و منطقه شمال غرب کشور شامل استان های آذربایجان غربی ، شرقی و کرمانشاه تقسیم شده است که امسال برای اولین بار عملیات باروری ابرها را در خراسان جنوبی نیز خواهیم داشت.
رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها ادامه داد: ترجیح ما برای آغاز عملیات فلات مرکزی به علت خشکسالی و آذربایجان شرقی و غربی به علت وجود دریاچه ارومیه است اما اجرای این عملیات نیازمند استقرار سامانه جوی مناسب است که بنا به گفته سازمان هواشناسی سامانه مناسبی در استان های آذربایجان شرقی و غربی وجود دارد که در حال بررسی آن هستیم و در صورت تایید کار را از آنجا آغاز می کنیم.
وی با بیان اینکه هواپیماها از فردا آماده اجرای عملیات باروری ابرها هستند گفت: برای تامین اعتبار با معاونت آبفای وزارت نیرو جلسات متعددی داشتیم و قرار شد تا از محل های دیگری تامین اعتبار شود اما تاکنون مبلغی اختصاص نیافته است.
جوادیان زاده اظهار کرد: برای تهران برنامه ای نداریم چون هم اعتبارتامین نشده و هم ناوگان عملیاتی محدود است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84311
مرجع : ایرنا
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا