دوازدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۷
 
امروز چهارشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوم صفر ۱۴۳۸ هجری قمری و دوم نوامبر ۲۰۱۶ میلادی است. ۸۶ سال پیش در چنین روزی، مجلس شورای ملی لایحه حفظ آثار ملی و میراث فرهنگی را با عنوان قانون عتیقات تصویب کرد.
دوازدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
به گزارش " رویکرد " مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

۱۲ آبان ۱۳۵۷
سه روز پس از آن که آمریکا اعلام کرد، برنامه ای برای خارج ساختن شهروندان آن کشور از ایران ندارد، هفت عملیات انتقال ۴۵ هزار آمریکایی ساکن ایران از فرودگاه مهرآباد آغاز شد.

۱۲ آبان ۱۳۵۳
دریابد هالوی فرمانده نیروی دریایی آمریکا وارد تهران شد.

۱۲ آبان ۱۳۵۳
ایران و آمریکا درباره تشکیل یک کمیسیون مشترک برای توسعه روابط دو کشور در تولید انرژی هسته ای به توافق رسیدند.

۱۲ آبان ۱۳۵۲
علامه میرزا ابوالحسن شعرانی عارف، فقیه و صاحب آثار ارزنده تعلیقات بر تفسیر ابوالفتوح رازی، تفسیر مجمع‏البیان طبرسی و راه سعادت در اثبات خدا در ۷۱ سالگی درگذشت.

۱۲ آبان ۱۳۵۰
روابط سیاسی دولت وقت ایران و جمهوری کنیا به دنبال تمایل دولت ایران برای برقراری روابط با کشورهای شرق و جنوب آفریقا با صدور یک اعلامیه مشترک آغاز شد.

۱۲ آبان ۱۳۳۵
با بالا گرفتن اختلاف های انگلیس و مصر بر سر کانال سوئز نوری سعید نخست وزیر عراق و اسکندر میرزا نخست وزیر پاکستان برای یافتن راه حل مشکل ها وارد تهران شدند.

۱۲ آبان ۱۳۳۴
احمد بهمنیار کرمانی ادیب، استاد دانشگاه و مصحح کتاب های تاریخ بیهق و الابنیه عن حقایقِ الدویه و تالیف تحفه احمدیه و داستان نامه بهمنیاری در ۷۲ سالگی درگذشت.

۱۲ آبان ۱۳۳۲
هربرت هوور مشاور نفتی وزارت امور خارجه آمریکا پس از ۱۷ روز اقامت در ایران، برای گفت و گو با مقام های انگلیس راهی لندن شد.

۱۲ آبان ۱۳۲۲
قرارداد استخدام ۳۰ افسر نظامی آمریکایی با نام «اصلاح سیستم اداری ارتش ایران» شامل سه فصل و ۲۵ ماده به وسیله دولت علی سهیلی امضا شد.

۱۲ آبان ۱۳۱۱
ایران به نظام «متریک» پیوست، از این رو جای «مثقال»، «سیر»، «من» و «خروار» گرم، کیلو گرم و تن و جای « گز ــ ذرع » و «فرسنگ» را متر و کیلومتر گرفت.

۱۲ آبان ۱۳۰۹
لایحه حفظ آثار ملی و میراث فرهنگی با عنوان قانون عتیقات به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۱۲ آبان ۱۳۰۴
محمد تدین رییس مجلس شورای ملی به دنبال انقراض سلسله قاجار در کتابخانه این مجلس در حمایت از رضاخان سخنرانی کرد.

۱۲ آبان ۱۳۰۳
وزارت امور خارجه ایران در تلگرافی از سفیر ایران در واشنگتن خواست به وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کند که حکم حبس ابد متهمان به قتل معاون کنسولی آمریکا در تهران تغییر کرده است و عوامل قتل، اعدام شده اند. از این رو ضرورتی به قطع ارتباط با ایران نیست.

۱۲ آبان ۱۳۰۳
ازموند آوی، شارژدافر سفارت انگلیس با رضاخان دیدار و گفت و گو کرد. رضا خان در این دیدار به وی اطمینان داد که پیشروی نیروهای ایران به طرف جنوب متوقف خواهد شد.

۱۲ آبان ۱۳۰۲
وزارت امور خارجه موافقت خویش را با برپایی شعبه بانک روس و ایران در شهرهای رشت، تبریز و مازندران اعلام کرد.

۱۲ آبان ۱۳۰۲
هیات دولت برای ارایه شکایت از ماموران و اداره های دولتی مصوبه ای تهیه کرد که برپایه آن اهالی کشور می توانند از ماموران لشکری و کشوری شکایت کنند.

۱۲ آبان ۱۳۰۲
ترکیب جدید شورای عالی معارف با ریاست سلیمان میرزا، تعیین شد.

۱۲ آبان ۱۳۰۰
قزاق ها تعدادی از شخصیت های غیر نظامی طرفدار کلنل محمدتقی خان پسیان از نظامیان اواخر دوره قاجار را دستگیر و اعدام کردند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84441
مرجع : ایرنا
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا