سیزدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۵
 
امروز پنجشنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، سوم صفر ۱۴۳۸ هجری قمری و سوم نوامبر ۲۰۱۶ میلادی است. ۵۲ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی(ره) به دنبال اعتراض به کاپیتولاسیون در قم بازداشت و پس از انتقال به فرودگاه مهرآباد تهران، به ترکیه تبعید شدند.
سیزدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
به گزارش " رویکرد " مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

۱۳ آبان ۱۳۶۶
نخستین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران برپا شد.

۱۳ آبان ۱۳۵۸
ساختمان سفارت آمریکا در تهران در سالروز شهادت دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران به تسخیر دانشجویان مسلمان پیرو خط امام درآمد. بعدها این رخداد به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شد.

۱۳ آبان ۱۳۵۷
تعدادی از دانش آموختگان و دانشجویان که در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند، به وسیله نیروهای نظامی رژیم پهلوی به خاک و خون کشیده شدند، به دنبال این رخداد وزیر علوم استعفا کرد و بازار تهران تعطیل شد.

۱۳ آبان ۱۳۵۷
آنتونی پارسونز سفیر انگلیس در ایران در دیدار با محمدرضا پهلوی گفت: بحران فعلی ایران با وضع زمان حکومت محمد مصدق در ۱۹۵۳ میلادی که ژنرال ها به آسانی توانستند بر اوضاع مسلط شوند، قابل مقایسه نیست، چون در آن دوره مصدق حمایت روحانیت را از دست داده بود.

۱۳ آبان ۱۳۵۳
مجله تایم در گزارشی درباره شرایط اقتصادی ایران نوشت: ۴۰ درصد ثروت کشور وابسته به تنها ۱۰ درصد جمعیت است.

۱۳ آبان ۱۳۵۰
داگلاس دوم سفیر آمریکا در تهران از مسوولیت خود استعفا کرد.

۱۳ آبان ۱۳۴۳
به دنبال اعتراض شدید و گسترده امام خمینی علیه تصویب لایحه اعطای حق کاپیتولاسیون به اتباع آمریکایی مقیم ایران، ماموران مسلح شاه، ایشان را شبانه در خانه مسکونی خود در قم بازداشت و پس از انتقال به فرودگاه مهرآباد تهران به ترکیه تبعید کردند.

۱۳ آبان ۱۳۳۵
نخست وزیران و وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان سنتو با یورش نظامیان انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی به مصر در تهران گردهم آمدند.

۱۳ آبان ۱۳۲۹
موافقتنامه ای تجاری و بازرگانی میان ایران و شوروی به امضا رسید.

۱۳ آبان ۱۳۲۸
عبدالحسین هژیر نخست وزیر پیشین و وزیر دربار، هدف گلوله حسین امامی عضو جمعیت فداییان اسلام قرار گرفت و روز بعد به دنبال این حادثه در تهران و منطقه های اطراف آن حکومت نظامی برقرار شد.

۱۳ آبان ۱۳۲۵
آیت الله حاج سید ابوالحسن اصفهانی مرجع تقلید شیعیان و صاحب اثرهای ارزنده ی شرح کفایه الاصول آخوند خراسانی، منتخب الرسائل و مناسک حج در ۸۱ سالگی درگذشت.

۱۳ آبان ۱۳۱۴
وزارت مالیه خبر موافقت ستاد ارتش را با شرایط هفت گانه اداره مستحفظین سرحدی گمرکات برای ورود داوطلبان به آموزشگاه افسری، اعلام کرد. این شرایط، شامل میزان تحصیلات، شرایط سنی، عمومی و سلامتی علاقه مندان ورود به آموزشگاه افسری بود.

۱۳ آبان ۱۳۰۴
دولت های انگلیس، شوروی، آلمان، ایتالیا، بلژیک، مصر و لهستان حکومت موقت رضاخان را به رسمیت شناختند.

۱۳ آبان ۱۳۰۳
واحدهای ارتش ایران به فرمان رضاخان و به فرماندهی سرتیپ فضل الله زاهدی برای سرکوب شیخ خزعل از فارس رهسپار خوزستان شدند.

۱۳ آبان ۱۳۰۰
شرف الملک به ریاست امور عدلیه انتخاب شد.

۱۳ آبان ۱۲۸۸
کنسولگری روسیه در اردبیل به محاصره گروهی به نام شاهسون ها درآمد. این گروه خواستار تسلیم افرادی شدند که در کشاکش جنبش مشروطیت در داخل کنسولگری متحصن شده بودند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84522
مرجع : ایرنا
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا