اسد:
آمریکا و غرب مسئول شکست آتش‌بس اخیر در سوریه هستند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۷
 
رئیس جمهور سوریه ضمن انتقاد از نقش منفی محور غرب در بحران این کشور تأکید کرد که تروریسم و تروریستها برای آمریکا و کشورهای غرب یک برگه هستند که قصد دارند در صحنه سوریه با آن بازی کنند.
به گزارش گروه بین الملل " رویکرد "، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه اظهار داشت که آمریکا و کشورهای غربی همپیمان آن مسئول شکست آتش بس اخیر در سوریه هستند.

اسد با اشاره به اینکه تروریسم و تروریستها برای آمریکا و کشورهای غرب یک برگه هستند که قصد دارند در صحنه سوریه با آن بازی کنند، اعلام کرد: روسیه در تداوم مبارزه با تروریستها جدی است، ولی آمریکاییها سیاست خود را بر ارزشهایی بنا نهاده اند که بسیار متفاوت است؛ به گونه ای که از آنان (تروریستها) به عنوان یک برگه استفاده می‌کنند که در بازی سیاسی در راستای اهداف خاص خود از آن بهره می‌برند.

وی در گفت‌وگو با روزنامه «پولیتکا» صربستان اظهار داشت که کشورهای غرب قصد دارد از یک نقاب انسانی برای توجیه مداخلات نظامی خود در سوریه استفاده کنند یا تروریستها را مورد حمایت خود قرار دهند.

مشروح این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

اسد درباره آتش بس در سوریه تصریح کرد: غرب و آمریکا برای آتش‌بس اعمال فشار می‌کنند. آنان این کار را فقط زمانی انجام می‌دهند که تروریستها در وضعیت بدی هستند و نه به خاطر افراد غیر نظامی... آنان از آتش‌بس برای حمایت لجستیکی و تسلیحاتی از تروریستها استفاده می‌کنند... زمانی که موفق به قدرتمند کردن تروریستها نمی‌شوند از آنان می‌خواهند که آتش‌بس را به شکست بکشانند... لذا حمایت از تروریستها، در راستای جنگ فرسایشی علیه سوریه، ایران و روسیه است.

رئیس جمهور سوریه با اشاره به اینکه تروریستها با حمایت مستقیم ترکیه از این کشور به سوریه می‌آیند، خاطر نشان کرد، آنچه ائتلاف آمریکا یا بین الملل نامیده می‌شود، داعش را می‌دید که از چاههای نفتی سوریه استفاده کرده و این نفت را به ترکیه منتقل می‌کرد، ولی هیچ اقدامی انجام نداد تا اینکه روسها وارد عمل شدند و به کاروانهای داعش حمله کردند.

وی با اشاره به اینکه عربستان، قطر و ترکیه فقط ابزارهایی برای غرب هستند که به سود آمریکا فعالیت می‌کنند، درباره احتمال توافق مسکو و واشنگتن بر سر سوریه تأکید کرد: امیدواریم... ولی در واقع این مسئله غیر ممکن است... زیرا روسها سیاستشان مبتنی بر ارزش و منفعت است... آنها به حقوق بین الملل احترام می‌گذارند و با تروریسم می جنگند... ولی آمریکاییها قصد دارند از تروریسم به عنوان یک برگه استفاده کنند.

اسد درباره حمله هوایی آمریکا به ارتش سوریه در «دیرالزور» نیز گفت: حمله نیروهای آمریکا عمدی بود... زیرا داعش به مدد همکاری سوریه، ایران و روسیه در وضعیت ضعف قرار داشت... همچنین [جبهه] النصره در بسیاری از مناطق سوریه در معرض شکست قربود... از این روی آمریکاییها قصد تضعیف ارتش سوریه را داشتند و به دیرالزور حمله کردند... این مسئله نشان می‌دهد که آمریکاییها از داعش حمایت کرده و از آن به عنوان برگه ای برای تغییر موازنه قوا بر حسَب برنامه های سیاسی خود استفاده می‌کنند.

رئیس جمهور سوریه درباره استفاده تروریستها از سلاح شیمیایی در حلب نیز تصریح کرد: این مسئله چند روز پیش در حلب رخ داد... صرف نظر از حملات شیمیایی، ما روز گذشته اعلام کردیم که تروریستها در حلب بیش از ۸۰ غیر نظامی را طی سه روز گذشته کشتند... ولی در رسانه های اصلی غرب چیزی در این باره نمیخوانی... چیزی درباره این مسئله نمی‌بینی... رسانه ها فقط برخی از تصاویر و رخدادهایی را بزرگ می‌کنند که در مناطق تحت اشغال تروریستها رخ می‌دهد تا از آن برای محکوم کردن دولت سوریه استفاده کنند... آنان این کار را برای اینکه برای ملت سوریه نگران هستند، انجام نمی‌دهند... آنان نه به کودکان... نه به افراد غیر نظامی... و نه به تمدن و زیرساخت اهمیت نمیدهند... تنها چیزی که برای آنان مهم است که از همه چیز در راستای منافع خاص خود استفاده کنند.

اسد در پاسخ به اینکه چه هنگام جنگ در سوریه به پایان می‌رسد، نیز اعلام کرد: همیشه می‌گویم که کمتر از یک سال برای حل مشکلات داخلی کافی است... مشکل زمانی پیچیده می‌شود که مداخله کشورهای بیگانه افزایش می یابد... اگر این کشورها سوریه را به حال خود رها کنند، می‌توانیم طی چند ماه مشکل را حل کنیم... ولی به شرط عدم مداخله خارجی... همه می‌دانند که آمریکا می‌خواهد موقعیت روسیه به عنوان یک ابرقدرت در جهان را از بین ببرد... عربستان نیز سالهاست که در پی یافتن راهی برای نابودی ایران است... شاید سوریه یکی از جاهایی باشد که این مسئله محقق شود.

اسد در پاسخ به اینکه چه هنگام جنگ در سوریه به پایان می‌رسد، نیز اعلام کرد: همیشه می‌گویم که کمتر از یک سال برای حل مشکلات داخلی کافی است... مشکل زمانی پیچیده می‌شود که مداخله کشورهای بیگانه افزایش می یابد... اگر این کشورها سوریه را به حال خود رها کنند، می‌توانیم طی چند ماه مشکل را حل کنیم... ولی به شرط عدم مداخله خارجی... همه می‌دانند که آمریکا می‌خواهد موقعیت روسیه به عنوان یک ابرقدرت در جهان را از بین ببرد... عربستان نیز سالهاست که در پی یافتن راهی برای نابودی ایران است... شاید سوریه یکی از جاهایی باشد که این مسئله محقق شود.

وی درباره تأثیر جنگ بر اقشار مختلف سوریه نیز اظهار داشت: جامعه در حال حاضر از هماهنگی و انسجام بیشتری برخوردار است...به خاطر جنگ و نابودی و هزینه سنگینی که سوریها پرداخت کردند، درس گرفتند که تنها راه حمایت از کشور و حفظ آن، این است که منسجم باشند... لذا گذشته از همه مسائل بد در هر جنگی، این جنگ تأثیر مثبتی بر جامعه سوریه داشته و ساختار جامعه نیز درست تر شده است.

رئیس جمهور سوریه در پایان درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز خاطر نشان کرد: در سوریه بحث بر این است که کدام یک [از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا] بدتر است... در نتیجه فکر نمی‌کنم که هیچ کدام از این دو برای ما خوب باشند... به خاطر تجربه ما با مسئولان و سیاستمداران آمریکایی به سخنان آنان اطمینان نمی‌کنیم... آنان صادق نیستند... مسئله [انتخابات در آمریکا] مبتنی بر گروههای فشار و نفوذ جریانهای سوریه مختلف دراین کشور بعد از انتخابات است... این مسئله سیاستهای آنان را تعیین خواهد کرد... از این روی ما وقت خود را با گوش دادن به سخنان آنان تلف نمی‌کنیم... [سخنان آنان] فقط یاوه است... ما شاهد هیچ نشانه خوبی نیستیم که نشان دهد آمریکا به صورت ریشه ای سیاستهای خود را در قبال دنیا تغییر داده است... یا اینکه به حقوق بین الملل پایبند است... از این روی هیچ اهمیتی به این مسئله نمی‌دهیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84549
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا