پانزدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
 
امروز شنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پنجم صفر ۱۴۳۸ هجری قمری، پنجم نوامبر ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۸ سال پیش در چنین روزی، محمدرضا پهلوی با یک سخنرانی رادیویی و تلویزیونی به مردم ایران اعلام کرد: ندای انقلاب شما را شنیدم متعهد می شوم خطاهای گذشته از هر جهت جبران شود.
پانزدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
به گزارش " رویکرد " مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

۱۵ آبان ۱۳۸۰
آیت اللَّه سیدمحمد علی مدرس ‏یزدی فقیه بزرگ در ۶۲ سالگی درگذشت. از وی آثاری چون حاشیه بر عروه الوثقی، المضاربه فی الاسلام، الشرکه فی الاسلام و مناسک حج به یادگار مانده است.

۱۵ آبان ۱۳۷۱
آیت ‏اللَّه شیخ مهدی نوغانی از مبارزان و روحانیان انقلاب اسلامی در ۶۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

۱۵ آبان ۱۳۶۱
عملیات زین العابدین به منظور شناسایی و جمع آوری اطلاعات در منطقه سومار- مندلی آغاز شد و با توجه به آمادگی نیروها با موفقیت به مرحله اجرا درآمد.

۱۵ آبان ۱۳۵۸
مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای تصویب کرد، شهروندان آمریکایی اگر مرتکب اقدامی علیه جان شهروندان ایران یا منافع جمهوری اسلامی ایران شوند در دادگاه های داخل کشور محاکمه می شوند.

۱۵ آبان ۱۳۵۸
جمهوری اسلامی ایران پس از اشغال کنسولگری ایران در بصره به وسیله ماموران عراقی از دولت آن کشور خواست سرکنسول گری های خود در کرمانشاه و خرمشهر را تعطیل کند.

۱۵ آبان ۱۳۵۸
رمزی کلارک دادستان پیشین آمریکا و ویلیام میلر کارشناس وزارت امور خارجه آن کشور به منظور گفت و گو با مسوولان جمهوری اسلامی ایران درباره آزادسازی دیپلمات های آمریکایی از طرف جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا، واشنگتن را به قصد تهران ترک کردند اما ایران انجام این موضوع را قبول نکرد.

۱۵ آبان ۱۳۵۷
محمدرضا پهلوی با یک سخنرانی رادیویی و تلویزیونی به مردم ایران اعلام کرد: ندای انقلاب شما را شنیدم متعهد می شوم خطاهای گذشته از هر جهت جبران شود.

۱۵ آبان ۱۳۵۷
کارکنان سازمان رادیو و تلویزیون، اعتصاب خود را در اعتراض به دولت نظامی ارتشبد ازهاری آغاز کردند.

۱۵ آبان ۱۳۵۷
ارتشبد غلامرضا ازهاری کابینه نظامی تشکیل داد و در مراسمی آنان را به محمدرضا پهلوی معرفی کرد.

۱۵ آبان ۱۳۵۷
فرماندار نظامی تهران مدرسه ها و دانشگاه ها را در تهران و حومه تا ۲۱ آبان تعطیل اعلام کرد.

۱۵ آبان ۱۳۵۷
مطبوعات در اعتراض به روی کار آمدن دولت نظامی ازهاری اعتصاب خود را آغاز کردند که این اعتصاب دو ماه به طول انجامید.

۱۵ آبان ۱۳۴۳
مقام های ترکیه و سفیران آن کشور در تهران و بغداد، پیام هایی در اعلام وفاداری مراجع، علما و مدرسان حوزه های علمیه ایران و عراق به امام خمینی(ره) دریافت کردند.

۱۵ آبان ۱۳۴۳
استوارت دبلیو راک ول کاردار سفارت آمریکا در تهران در پی تبعید امام خمینی(ره) در نامه ای غیررسمی به یکی از اعضای وزارت امور خارجه آمریکا از تبعید ایشان ابراز خرسندی کرد و این کار را موجب سهولت در اقدام های آمریکا در ایران دانست.

۱۵ آبان ۱۳۴۱
امام خمینی(ره) در خصوص تصویب لایحه انجمن‏ های ایالتی و ولایتی، مخالفت و اعتراض کردند. در پی تصویب این لایحه ضد اسلامی، امام که از دیرباز در اندیشه فرصتی مناسب برای شکستن قدرت نامشروع شاه بودند با فریادی رسا پرچم مبارزه با استبداد داخلی و سلطه خارجی را به دست گرفتند و نهضت ریشه‏دار و پر صلابت خویش را آغاز کردند.

۱۵ آبان ۱۳۴۰
جولیوس هولمز سفیر آمریکا در ایران در دیدار با علی امینی نخست‏وزیر، موافقت دولت آمریکا را درباره اعطای وام و کمک بلاعوض به ایران به صورت رسمی اعلام کرد.

۱۵ آبان ۱۳۲۷
عبدالحسین هژیر نخست وزیر و تمامی وزیران استعفای خود را به محمدرضا پهلوی تسلیم کردند.

۱۵ آبان ۱۳۱۴
شرکت سهامی بیمه ایران که در شهریور با سرمایه نخستین ۲۰ میلیون ریال تشکیل شده بود، کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

۱۵ آبان ۱۳۰۴
احمد شاه قاجار در پاریس با انتشار اعلامیه رسمی، برکناری خود را از سلطنت غیرقانونی و اقدام سردار سپه، رضا پهلوی را متکی بر زور اسلحه دانست.

۱۵ آبان ۱۳۰۰
۳۰۰ تن از نیروهای جنگلی به محاصره نیروهای دولتی درآمدند. چهار مسلسل و ۳۰ بار مهمات آنان نیز به چنگ قزاق ها افتاد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84608
مرجع : ایرنا
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا