توسط سازمان جهانی تئاتر تجربی دانشگاهی برگزار شد:
نمایشگاه ماسک های مفهومی در ایتالیا توسط هنرمند ایرانی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
 
هنرمندان ایرانی در کارگاه بین المللی تئاتر ایتالیا ۲۰۱۶ نمایشگاه ماسک های ( مفهومی- نمایشی) و ورک شاپ برگزار کردند.
نمایشگاه ماسک های مفهومی در ایتالیا توسط هنرمند ایرانی
به گزارش گروه فرهنگ "رویکرد"، علی اصغر خطیب زاده و عرفان خطیب زاده در کارگاه بین المللی تئاتر ایتالیا ۲۰۱۶ نمایشگاه ماسک های ( مفهومی- نمایشی) و ورک شاپ برگزار کردند.

این رویداد هر ساله توسط سازمان جهانی تئاتر تجربی دانشگاهی برگزار می شود.

همچنین در این رویداد تئاتری پروفسور سرگئی استرانکو روس ( کارگردان و مدرس سیستم بیومکانیک ) دانسته های خود را به هنرمندان شرکت کننده آموزش داد.

مکان این برنامه در شمال ایتالیا - منطقه ی قلعه ی سرخ Monastro Santa Croce واقع شده است.

شایان به ذکر است نمایندگانی از کشورهای: آمریکا ، استرالیا ، سنگاپور، ایرلند، هند، ایتالیا، روسیه، اکراین ، کوبا ، آلمان و ... در این کارگاه شرکت کردند.


علی اصغر خطیب زاده نمایشگاه ماسک های مفهومی- نمایشی خود را در سال ۹۰ و ۹۳ درکشور اتریش ، رومانی برگزار کرده است و یکی از آثارش در موزه بوراتینی ایتالیا نگهداری می شود.

پیش از آن، علی اصغر خطیب زاده هنرمند باسابقه در فستیوال بین المللی رومانی (cibiu) در پایتخت فرهنگی اروپای شرقی در ۲۸۰ کلیومتری بخارست شرکت کرده بود که گفت‌و‌گوی خبرنگار تسنیم با وی در پی می آید:

 آقای خطیب زاده در ابتدا از چگونگی حضورتان در کشور رومانی برای برپایی نمایشگاه ماسک های نمایشی و آموزش آن به سایر هنرمندان جهان به این فستیوال بگوئید.

خطیب‌زاده: من در سال ۱۳۹۰ این نمایشگاه را در کشور اتریش برگزار کردم و هنرمندان زیادی، به ویژه هنرمندان رومانیائی آثارم را دیده بودند و از این طریق به فستیوال رومانی دعوت شدم.


ایده ساخت ماسک هایتان را از چه چیزی می گیرید؟

خطیب‌زاده: خب طبیعی است که هر هنرمند، بر اساس مشاهده و الگوبرداری از آثار بزرگان رشته هنری خود اقدام به خلق و آفرینش اثر خود می کند، در مورد آثار خودم هم، بیشتر آنها برگرفته از آثار بزرگ نمایشی جهان از نمایش نویسانی مانند شکسپیر، چخوف، اونیل، آشیل، سوفوکل و دیگر بزرگان است.

آیا در نمایشگاه شما اثری که ایده آن را از نویسندگان ایرانی گرفته باشید وجود دارد؟

خطیب‌زاده: بله ، ۵ اثر من با نگاهی به بزرگترین اثر حماسی ایران شاهنامه فردوسی است. مانند رستم، سهراب، اسفندیار، ارجاسب و آرش بهرام بیضایی ساخته شده است.

شما ماسک(صورتک)هایتان را با چه موادی می سازید؟

خطیب‌زاده: با مواد مختلفی این کار را انجام می دهم، اما بیشترین مواد مصرفی من برای این آثار شامل چسب و خمیر کاغذ است.

به نظر شما برای راهیابی به فستیوال بین المللی چه فاکتور‌هایی لازم است؟

خطیب‌زاده: کار هنرمند باید حرفی برای گفتن داشته باشد، نگاه خلاقانه و متفاوت در اثر دیده شود و تقلیدی و ضعیف نباشد و از همه مهم‌تر جهان شمول باشد.


آیا از ایران کار دیگری در این فستیوال شرکت کرده بود؟

خطیب‌زاده: خیر. به طور کلی تا کنون از ایران در هیچ دوره و در هیچ بخشی نماینده‌ای در این فستیوال حضور نداشته است و این افتخار بسیار بزرگی برای من است که به عنوان نخستین نماینده جمهوری اسلامی ایران در آن، توانستم بخشی از هنر کشورم را به دنیا معرفی کنم.

چه کشور‌هایی در این فستیوال حضور داشتند؟

خطیب‌زاده: در این فستیوال از ۷۰ کشور دنیا حضور داشتند از جمله آن می توان به نام های آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه، هلند، ژاپن، سوئیس، بلغارستان، جمهوری چک، لهستان، روسیه، اتریش و دیگر کشورهائی که الآن حضور ذهن ندارم اشاره کرد.


 آیا تا کنون در ایران هم این نمایشگاه را برگزار کرده اید؟

خطیب‌زاده: بله، آن هم در چندین مرتبه. به طور مثال در تالار آفتاب سمنان، دانشگاه فردوسی مشهد، نگارخانه جهان نمای تهران، خانه هنرمندان، فرهنگستان هنر، مجموعه تئاتر شهر و بسیاری موارد دیگر که الآن به یاد ندارم.

 برخورد سایر هنرمندان جهان در این فستیوال با آثار شما چگونه بود؟

خطیب‌زاده: بسیاری از آنها نمی‌توانستند باور کنند که آثارم را با خمیر کاغذ ساخته‌ام و تصور می کردند که از چوب و گل ساخته شده است و نکته قابل توجه در این موضوع نهفته بود که می خواستند بدانند چگونه توانسته ام آثارم را به شکلی بسازم که قدیمی و زیر خاکی به نظر برسند و چون همه آنها از خانواده تئاتر بودند به راحتی با ماسک ها ارتباط برقرار می کردند.

شما در بین آثارتان ماسکی ساخته بودید تحت عنوان کرگدان اثر اوژن یونسکو، گویا این ماسک با استقبال زیادی رو به رو شده است. اگر ممکن است در این باره برای خوانندگان خبرگزاری تسنیم بیشتر توضیح بدهید .

خطیب‌زاده: "کرگدن" نوشته اوژن یونسکو نمایش نامه نویس مشهور رومانیایی است، این اثر به مسخ انسان اشاره می کند در این نمایشنامه همه انسان ها دچار دگرگونی می شوند، پوستشان زمخت می‌شود و تغییر رنگ می‌دهند و از پیشانیشان شاخی همچون کرگدن بیرون می‌آید و همه چیز را خراب می‌کند در واقع همه آنها هویتشان و صفات خوب انسانیشان را از دست می‌دهند اما فقط یک انسان تلاش می‌کند که همچنان انسان باقی بماند و او کسی نیست جز برانژه !
این اثر به عنوان یادگار یک هنرمند ایرانی به مسئولین فستیوال در کشور رومانی اهدا شد.

 برنامه آینده شما در این خصوص چیست ؟

خطیب‌زاده: به یاری خداوند بزرگ که همیشه به من کمک کرده، ایده‌های بسیاری دارم و بی‌تردید می‌بایست برای ساخت آنها وقت بگذارم تا بتوانم آثار جدیدم را برای شرکت در سایر فستیوال های بین المللی بسازم .
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84648
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا