در هفته گذشته رقم خورد
رشد حدود ۲ درصدی ارزش بازار فرابورس ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۴
 
معاملات فرابورس ایران هفته گذشته با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش بازار همراه شد.
رشد حدود ۲ درصدی ارزش بازار فرابورس ایران
به گزارش " رویکرد " به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران؛ آیفکس هفته گذشته افزایش ۱۴ واحدی معادل ۱.۷ درصدی را تجربه کرد و در نزدیکی ارتفاع ۸۴۳ واحدی ایستاد، ارزش بازار نیز با رشد بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریالی نزدیک به ۲ درصد به رقم ۹۷۹ هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال رسید.
در مهمترین خبر هفته گذشته روز شنبه شاهد تفکیک هسته معاملاتی فرابورس ایران از بورس تهران بودیم. در راستای رفع مشکلات نرم‌افزاری و کاهش کندی ناشی از افزایش تعداد سفارش‌ها و معاملات در سامانه معاملاتی و همچنین افزایش سرعت و ظرفیت در سفارش‌گیری و انجام دادوستدها، شرکت مدیریت فناوری بورس اقدام به تفکیک هسته معاملاتی فرابورس از بورس کرد.
از سوی دیگر نقل و انتقال یک هزار و ۳۲۷ میلیون ورقه بهادار در ۱۲۹ هزار دفعه معاملاتی نتیجه دادوستدهای انجام شده در فرابورس ایران در هفته گذشته بود که ارزش آن به ۷ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال رسید. ارقام مربوط به حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات اگرچه با افت نسبت به هفته ماقبل روبه‌رو شد اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به‌ترتیب افزایش ۱۲ درصدی حجم و ارزش و ۵۱ درصدی تعداد دفعات معاملات را تجربه کرد.
به‌ترتیب بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ایران هفته قبل شاهد نقل و انتقال ۱۹۳، ۵۳۷ و ۵۷۱ میلیون ورقه سهام به ارزش ۳۶۶، ۲۴۳۵ و ۷۹۴ میلیارد ریال بود. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز بیش از ۲۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳ هزار و ۷۰۳ میلیارد ریال معامله شد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش ۱۵۹ و ۲۱ درصدی همراه بود.
در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه‌گذاران شاهد دست به دست شدن ۳ میلیون ورقه به ارزش ۳ هزار و ۲۶۳ میلیارد ریال بودند. این ارقام اگرچه در مقایسه با هفته ماقبل با کاهش همراه شد اما نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۱۹ و ۱۵ درصدی حجم و ارزش را تجربه کرد. تسه‌ها نیز در این هفته به تعداد ۰.۲ میلیون ورقه دست به دست شدند که ارزش آن بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال بود.
بررسی معاملات انجام شده در صنایع فرابورسی نیز نشان می‌دهد گروه فلزات اساسی با معامله ۵۸۲ میلیارد ریال سهم، ۲۱ درصد از ارزش معاملات انجام شده در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه را به خود اختصاص داده و در صدر سایر گروه‌ها قرار گرفته است.
پس از آن به ترتیب گروه اطلاعات و ارتباطات و پالایشی‌ها با دادوستد ۴۵۷ و ۲۵۰ میلیارد ریال ورقه به ترتیب سهم ۱۶ و ۹ درصدی را از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس به خود اختصاص داده و در مرتبه‌های دوم و سوم ایستادند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84657
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا