شانزدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۹
 
امروز یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، ششم صفر ۱۴۳۸ هجری قمری و ششم نوامبر ۲۰۱۶ میلادی است. ۲۷ سال پیش در چنین روزی، جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا به همکاری عربستان با آن کشور در جریان حمله نظامی آمریکا به ایران(واقعه طبس) اعتراف کرد.
شانزدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
به گزارش " رویکرد " مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۱۶ آبان ۱۳۷۷
استاد علی اکبر مالک سخنور، مدیحه‏سرای معاصر و صاحب آثاری چون «وادی عشق»، «ترانه دل» و «سفرنامه حج» در ۸۷ سالگی دارفانی را وداع گفت.

۱۶ آبان ۱۳۶۸
جیمی کارتر رییس جمهوری پیشین آمریکا در جریان حمله نظامی آمریکا به ایران در سال ۱۳۵۹خورشیدی (واقعه طبس) به همکاری عربستان با آن کشور اعتراف کرد.

۱۶ آبان ۱۳۵۸
امام خمینی(ره) با انتشار اطلاعیه ای تاکید فرمودند که با فرستادگان جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا که روز قبل آمریکا را به قصد تهران ترک کرده بود، دیدار نخواهند کرد. ایشان همچنین اجازه دیدار اعضای شورای انقلاب را با آنان ندادند در نتیجه نمایندگان اعزامی آمریکا در میانه راه از ترکیه به کشورشان بازگشتند.

۱۶ آبان ۱۳۵۸
شورای امنیت سازمان ملل خواستار آزادی گروگان های آمریکایی شد.

۱۶ آبان ۱۳۵۷
آمریکا حمایت خود را از دولت نظامی غلامرضا ازهاری اعلام کرد در سند به جا مانده از آن زمان می خوانیم: ما از شاه در تصمیماتش حمایت می کنیم. شاه یک دولت نظامی زیر نظر خود منصوب کرده است، زیرا دولت غیرنظامی نمی توانست نظم را اعاده کرده و زمینه برگزاری انتخابات آزاد را فراهم سازد.

۱۶ آبان ۱۳۵۷
مردم ایران در شهرهای مختلف علیه روی کارآمدن دولت نظامی غلامرضا ازهاری، راهپیمایی گسترده‎ای را برگزار کردند.

۱۶ آبان ۱۳۵۷
امام خمینی(ره) در پیامی به خاطر آغاز به کار دولت نظامی غلامرضا ازهاری و کشتار ۱۳ آبان در دانشگاه تهران، فرمودند: «من از جنایاتی که اخیراً در حق فرزندان اسلام در دانشگاه ها کرده‎اند، درسوگم؛ من از دانشجویان عزیز که در راه اسلام و کشور فدایی داده‎اند و در مقابل شاه با مشتی گره کرده ایستاده و او را محکوم کرده‎اند تشکر می‎ کنم.»

۱۶ آبان ۱۳۵۷
ارتشبد نعمت‌الله نصیری، منوچهر آزمون، داریوش همایون، همراه با چند تن از وزیران دولتی به وسیله دولت نظامی ارتشبد ازهاری دستگیر شدند.

۱۶ آبان ۱۳۵۷
امام خمینی(ره) در سخنانی اظهار پشیمانی ظاهری محمدرضا پهلوی از اقدام ۱۳ آبان و دستگیری برخی از مقام های دولتی را مردود و بی پایه دانستند و تصریح کردند اشتباه های محمدرضا پهلوی بیشتر از آن است که با این گونه توبه ها نادیده گرفته شود.

۱۶ آبان ۱۳۵۷
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حمایت کشورش را از دولت نظامی غلامرضا ازهاری اعلام کرد.

۱۶ آبان ۱۳۵۵
زلزله شدیدی جنوب خراسان را به لرزه درآورد. در اثر این زلزله در دو روستای قائن ۱۶ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن مجروح شدند.

۱۶ آبان ۱۳۵۲
امام خمینی(ره) در پیامی ویژه، جهان اسلام را به اتحاد در برابر رژیم صهیونیستی دعوت کرد.

۱۶ آبان ۱۳۴۳
امام خمینی(ره) نگارش کتاب مهم فقهی شیعه با عنوان «تحریرالوسیله» را همزمان با گذراندن دوره تبعید خود در ترکیه آغاز کردند.

۱۶ آبان ۱۳۰۴
دولت آمریکا حکومت رضاخان را به رسمیت شناخت به شرط آن که تمام قراردادهای منعقد شده میان ایران و آمریکا از طرف حکومت جدید تهران محترم شمرده شود.

۱۶ آبان ۱۳۰۲
منصورالسلطنه، معاون وزارت عدلیه از مقام خود استعفا کرد.

۱۶ آبان ۱۳۰۰
رضاخان وزیر جنگ در حکم نظامی، علاوه بر صادر کردن دستورها و حکم های نظامی درباره برخی صاحب منصبان، استفاده از بعضی واژه های نظامی که تا آن زمان به کار می رفت، باطل اعلام کرد.

۱۶آبان ۱۳۰۰
عهدنامه دوستی میان ایران و چین در جلسه مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

۱۶آبان ۱۳۰۰
حسین علا نماینده سیاسی ایران در آمریکا با وارن گامالیل هاردینگ رییس جمهوری آن کشور دیدار کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84677
مرجع : ایرنا
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا