هفدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۲
 
امروز دوشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، هفتم صفر ۱۴۳۸ هجری قمری و هفتم نوامبر ۲۰۱۶ میلادی است. ۶۳ سال پیش در چنین روزی، محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران در یک دادگاه نظامی محاکمه شد.
هفدهم آبان در آینه تاریخ معاصر ایران
به گزارش " رویکرد " مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۱۷ آبان ۱۳۷۶
سیدمحمدعلی جمال زاده ادیب، پژوهشگر، تاریخ شناس و پدر داستان نویسی کوتاه ایران و صاحب اثرهای ارزنده دارالمجانین، راه آب نامه، صحرای محشر، غیر از خدا هیچ کی نبود، سر و ته یک کرباس، تلخ و شیرین، کهنه و نو، شور آباد و قصه ما به سر رسید درگذشت.

۱۷ آبان ۱۳۶۵
کریم کشاورز نویسنده، محقق و مترجم معاصر در ۸۶ سالگی دارفانی را وداع گفت. کتاب های اسلام در ایران، کشاورزی، مناسبات ارضی ایران در عهد مغول، گیلان و هزار سال نثر پارسی در پنج جلد از جمله ترجمه های این مترجم است.

۱۷ آبان ۱۳۵۷
ماموران دولت نظامی ارتشبد ازهاری به منظور عوام فریبی، امیرعباس هویدا نخست وزیر پیشین این رژیم را بازداشت کردند.

۱۷ آبان ۱۳۵۷
امام خمینی(ره) در ارتباط با اقدام های عوام فریبانه محمدرضا پهلوی در گفت و گو با خبرگزاری یونایتدپرس و هفته نامه ساندی تلگراف فرمودند: «ملت آگاه است و فریب خیمه شب بازی های شاه را نمی خورد...ما امیدواریم که مسایل ایران بدون قیام مسلحانه با همین نهضت حل شود.»

۱۷ آبان ۱۳۵۷
نیروها و عوامل حکومت پهلوی در شهرهای نجف آباد، کرمانشاه و آمل در درگیری مسلحانه با تظاهرکنندگان، شماری از آنان را به شهادت رساندند.

۱۷ آبان ۱۳۴۲
محمدرضا پهلوی با ژنرال پُل آدامز فرمانده نیروی ضربتی آمریکا که به فرماندهی نظامیان آمریکا در خاورمیانه و جنوب آسیا منصوب شده بود در تهران دیدار کرد.

۱۷ آبان ۱۳۳۸
مارشال ایوب خان رییس جمهوری پاکستان به همراه هیاتی وارد تهران شد.

۱۷ آبان ۱۳۳۵
نخست وزیران ترکیه، پاکستان، عراق و ایران در پایان نشست دو روزه خود در تهران، یورش رژیم صهیونیستی به خاک مصر را محکوم کردند و خواستار عقب نشینی نیروهای انگلیس و فرانسه از منطقه شدند.

۱۷ آبان ۱۳۳۲
محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران در دادگاهی نظامی برای رسیدگی به رویدادهای ۲۵ تا ۲۸ مرداد۱۳۳۲ خورشیدی محاکمه شد. اتهام او این بود که در ۲۵ مرداد، در مقام نخست‏وزیر، فرمان برکناری خود را از این سمت نپذیرفته و در ۲۸ مرداد مردم را به مسلح شدن علیه سلطنت تحریک کرده است.

۱۷ آبان ۱۳۲۷
محمد ساعد با استعفای عبدالحسین هژیر از مقام نخست وزیری، بار دیگر مامور تشکیل کابینه شد. کابینه وی تا ۲۸ اسفند ۱۳۲۸خورشیدی برپا بود.

۱۷ آبان۱۳۰۳
شیخ محمد اسماعیل محلاتی از اندیشمندان و عالمان مشروطه خواه ایرانی مقیم نجف درگذشت.

۱۷ آبان۱۳۰۲
نماینده کمپانی نفت انگلیس و ایران، از اداره مرکزی واقع در محمره(خرمشهر)، در نامه ای تغییر محافظان کارکنان این شرکت در دشت قیر را به اطلاع رضاخان رساند.

۱۷ آبان ۱۳۰۲
کلنگ ساخت یک فرودگاه در شمال غرب تهران به زمین زده شد.

۱۷ آبان ۱۳۰۰
وزارت معارف، میرزا مهدی ثقة الاسلام را به ریاست اداره اوقاف و معارف مازندران منصوب کرد.

۱۷ آبان ۱۳۰۰
حکومت نظامی تهران اعلام کرد از نگهداری بنزین در شهر خودداری شود و تمام دارندگان بنزین برای حفظ تهران از آتش سوزی، بنزین های خود را به خارج از پایتخت منتقل کنند.

۱۷ آبان ۱۲۹۴
نظامیان روسیه که در جریان جنگ جهانی اول از رشت و تبریز به طرف قزوین راه افتاده بودند، این شهر را به تصرف خود درآوردند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84753
مرجع : ایرنا
 


 
قیمت ارز
قیمت خودرو
قیمت طلا